Sierpień

warzywa
Wrzesień
4 sierpnia 2016
nasiona
Nowe odmiany w Hodowlii
11 sierpnia 2016

Sierpień

nasiona

Ostatni dzwonek na wysiew warzyw które będziemy zbierać pod koniec jesieni . Roszponkę musimy wysiać do 10 dnia miesiąca .warzywa sałatkowe ,jak endywia ,cykoria cukrowa można wysiewać do połowy września ,podobnie jak szybko rosnące odmiany głowiastych sałat ,rzodkiewkę .Pomiędzy 10 a 15 sierpnia wysiewamy cebulę zimującą Augustę. Dojrzewa już w końcu czerwca następnego roku i można ja przechowywać aż do zbioru zwykłej cebuli .

Zaczyna sie czas sadzenia cebulek kwiatowych .Najwcześniej uzupełnimy kolekcje kwiatów w ogródku o Zimowita Zakwita we wrześniu przypomina o końcu lata i stanowi ozdobę ogrodu u progu jesieni .Wyglądem nieco przypomina kwiaty krokusów i są często z nimi mylone .Jednak cykl życiowy zimowitów jest zupełnie inny .Rośliny te zakwitają jesienią a liści pojawiają się wiosną i zasychają z początkiem lata .Sadzenie bulw powinno się przeprowadzić na około miesiąc przed terminem kwitnienia czyli najlepiej w sierpniu . Sadzi się je na głębokości równej trzykrotności średnicy cebuli , w ziemie żyzną przepuszczalną i w stanowisko słoneczne do lekko połcienistego .Nawożenie przeprowadza się w okresie rozwoju liści czyli wiosną . UWAGA ! cała roślina jak i jej nasiona są trujące za sprawą zawartej w nich kolchicyny .Po kilku godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy jak drętwienie i pieczenia w ustach , wymioty ,biegunka  oraz trudności w przełykaniu i oddychaniu, prowadzące stopniowo do paraliżu i śmierci. Z uprawy zimowitów lepiej zrezygnować gdy mamy małe dzieci lub z ogrodu korzystają zwierzęta domowe.

Sierpień jest odpowiednia porą na sadzenie truskawek ,na zagony wysadzamy w odstępach 20-30cm. Prześwietlamy drzewa pestkowe po zbiorach , wiśnie ,brzoskwinie ,morele .Jeśli musimy przyciąć orzech włoski ,teraz jest na to najodpowiedniejsza pora .

Ostatnie nawożenie granulatami zawierającymi azot . Zbliżająca się jesień wymaga nawożenia gleby potasem i fosforem . Potas jest szczególnie potrzebny młodym roślinom, a także gdy zaobserwowaliśmy zahamowany wzrost i cienkie ,wiotkie pędy roślin . Najważniejsze dla całego ogródka te dwa minerały przygotowują rośliny do okresu zimowego . Wysoka zawartość potasu w nawozie ułatwia  drewnienie pędów drzew i krzewów co zapobiega wymarzaniu mniej odpornych gatunków

Na pustych poletkach wysiewamy nawóz zielony .Najczęściej wykorzystywane są rośliny z rodziny motylkowatych i krzyżowych .Większość roślin motylkowatych sięgając korzeniami bardzo głęboko przenika dolne warstwy gleby i spulchnia ją. Ponadto bakterie żyjące z roślinami motylkowymi w symbiozie mają zdolność wiązania wolnego azotu z powietrza . Rośliny przeznaczone na nawóz zielony kosi się przed kwitnięciem gdyż w tej fazie wzrostu zawierają one dużo azotu .Najczęściej wysiewane to :

łubin żółty –charakteryzuje się największym przyrostem masy zielonej .Nadaje się do uprawy na glebach ubogich w wapń, suchych i piaszczystych.

Łubin wąskolistny –ma średnie wymagania .jego cecha szczególną jest krótki okres wzrostu . odpowiadają mu lekko kwaśne gleby piaszczyste.

Bobik-ma bardzo długie korzenie palowe, doskonale spulchniające glebę , dlatego poleca się go na gleby ciężkie .Zalecany jako przedplon pod ogórki i pomidory

Groch polny/ peluszka –wrażliwy na suszę ,ma bardzo płytki system korzeniowy i dlatego należy go zawsze siać z domieszką tzw. rośliny podporowej

Wyka ozima -niebieskofioletowo kwitnąca o mocnych palowych korzeniach .Odporna na suszę . Udaje się na wszystkich rodzajach gleb zawłaszcza lekkich i suchych .

Gorczyca-bardzo szybko wschodzi .W ciągu tygodnia ,najwyżej dwóch tworzy już zielone okrycie gleby .Nie ma wymagań co do gleby czy też zawartości wody w podłożu

Facelia błękitna –jedna z najlepszych roślin miododajnych ściąga pszczoły z całej okolic. Płytki ale jednocześnie bardzo gęsty system korzeniowy wzbogaca wierzchnią warstwę gleby w składniki mineralne . Nie ma szczególnych wymagań glebowych .