Nawozy przydatne w pracach ogrodniczych

Igołomia lipiec 2018 80x80 - Nawozy przydatne w pracach ogrodniczych
Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości 640/31-640/37 w Igołomi
28 sierpnia 2019
Popularne gatunki kiełków
Rodzaje nasion na kiełki
3 września 2019

Nawozy przydatne w pracach ogrodniczych

w pracach ogrodniczych

Ogród budzący się wiosną do życia potrafi być zachwycający. Zwykle, by działka przez długi czas urzekała wyglądem, wykorzystuje się nawozy, które dodatkowo są stosowane w celu zwiększenia plonów. Inne rodzaje odżywek stosuje się do warzyw, a inne do ogrodów ozdobnych. Jakie nawozy powinno się stosować do upraw ogrodniczych?

Nawozy do ogrodów warzywnych

Wszystkie rośliny potrzebują trzech podstawowych składników pokarmowych – potasu, fosforu i azotu. Konieczne jest stałe uzupełnianie zwłaszcza tego ostatniego pierwiastku chemicznego. W przypadku nawozów do ogrodów warzywnych należy pamiętać, by stosować się do zaleceń widniejących na ich opakowaniach oraz dobierać je do potrzeb danej gleby i rośliny. Najczęściej przed siewem zasila się glebę pełną dawką nawozów fosforowych i potasowych oraz połową dawki azotowych. Należy pamiętać, że na glebach ciężkich stosuje się mniejsze dawki nawozów, a na lekkich większe.  Do zasilania roślin warzywnych używane są saletra amonowa, superfosfat i siarczan potasu. Większe dawki powinny być podawane bardziej wymagającym roślinom, np. ogórki, dynie, pomidory i kapusty.

Nawozy do ogrodów ozdobnych

Zwykle w ogrodach ozdobnych blisko siebie występuje wiele rodzajów roślin. W tym przypadku lepiej jest używać nawozu wieloskładnikowego. Zaletą tego typu odżywek jest to, że wystarczy je zastosować raz w roku – na wiosnę. Zbilansowana mieszanka mikro i makroelementów pozwoli zapewnić roślinom zdrowy i piękny wygląd.  Największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze mają goździki, hortensje oraz piwonie. Nawozy do ogrodów powinny być stosowane regularnie, by przynosiły najlepsze efekty. Warto pamiętać, by do wszystkich roślin kwitnących używać odżywek o wysokiej zawartości potasu.