Kwiaty balkonowe w skrzynkach

Balkon i taras to przydomowe przestrzenie, które mogą być równie atrakcyjne jak inne pomieszczenia mieszkalne. Miłośnicy roślin zapewne marzą o ich wspaniałym ukwieceniu, aby w miesiącach letnich cieszyć się pięknymi kolorami i fikuśnymi kształtami. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie skrzynek balkonowych. Kwiaty balkonowe w skrzyniach są łatwe w uprawie, a odpowiednio pielęgnowane będą zdobić dom lub mieszkanie przez cały sezon.

Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

Najczęściej wybierane są kwiaty, które z jednej strony pięknie prezentują się na fasadzie budynku, a z drugiej zaś są na tyle odporne i wytrzymałe, by poradzić sobie w zmiennych warunkach atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Każdy większy sklep ogrodniczy i centra ogrodnicze oferują bardzo wiele różnorodnych gatunków, które są łatwe w uprawie i stanowią ozdobę nawet małych balkonów czy tarasów.

Wśród gatunków i odmian kwiatów balkonowych najczęściej wybierane są takie jak: begonie, pelargonie, surfinie, fuksje, bratki. Te kwiaty są chyba najbardziej popularne i od dawna sadzone przez miłośników kolorowej roślinności. Co ważne, są bardzo proste w uprawie, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz bardzo ładnie wyglądają. Oczywiście każdego roku w sklepach znajdziemy również oryginalne nowości, które z pewnością zainteresują przede wszystkim ogrodników pasjonatów, którzy na uprawę roślin mogą poświęcić nieco więcej czasu.

Wybierając kwiaty na balkon lub na taras należy uwzględnić stopień nasłonecznienia. Pod tym kątem należy dobierać odpowiednie gatunki. Są odmiany, które doskonale radzą sobie w pełnym słońcu, inne natomiast dobrze rozwijają się wyłącznie w zacienionych miejscach.

Kwiaty balkonowe należy kupować w okresie wiosennym, najlepiej po 15 maja. Rośliny posadzone po tym terminie nie będą narażone na ewentualne przymrozki.

Kwiatów balkonowe, które najlepiej nadają się do posadzenia w skrzynkach, a jednocześnie są łatwe w uprawie i regularnej pielęgnacji, to m.in.:

 • pelargonia
 • werben
 • uczep (zwany również bidens)
 • begonia
 • fuksja
 • lobelia
 • aksamitka
 • niecierpek
  • nemezja
 • petunia
6 września 2017
kwiaty w skrzyniach

Kwiaty balkonowe w skrzynkach

Balkon i taras to przydomowe przestrzenie, które mogą być równie atrakcyjne jak inne pomieszczenia mieszkalne. Miłośnicy roślin zapewne marzą o ich wspaniałym ukwieceniu, aby w miesiącach […]
23 sierpnia 2017
warzywa

Jakie warzywa można uprawiać w domu?

Uprawa warzyw zwykle kojarzy nam się z dużą działką lub ogródkiem oraz koniecznością używania różnorodnych narzędzi ogrodniczych, a nawet maszyn. Wbrew pozorom istnieje wiele odmian warzyw, […]
10 lipca 2017
młode rośliny

Jak sadzić i uprawiać warzywa w doniczkach?

Coraz więcej osób decyduje się na sadzenie warzyw w doniczkach we własnym mieszkaniu. Nie ma nic lepszego, niż własne cukinie, soczyste pomidory lub pietruszka, po którą […]
10 lipca 2017
sadzonki

Jak pielęgnować warzywa uprawiane w domu?

Warzywa uprawiane w doniczkach we własnym domu mogą być również smaczne jak z ogrodu czy z pobliskiego warzywniaka. Bardzo często przewyższają smakiem i aromatem jarzyny dostępne […]