Aster chiński w ogrodzie. Zasady pielęgnacji

Nasiona kwiatów w sklepie internetowym: Aster chiński w ogrodzie

Aster chiński w ogrodzie

Aster chiński to bardzo atrakcyjny wizualnie kwiat, dostępny w bardzo wielu odmianach. Na stronie nasiopna.pl, czyli w sklepie internetowym z nasionami kwiatów można znaleźć aż 52 odmiany tego kwiatu! Jest to roślina jednoroczna, która nadaje się zarówno na rabaty, jak i do uprawy w pojemnikach. W tym artykule podpowiemy, jak odpowiednio pielęgnować astry chińskie.

Najważniejsze wymagania astrów chińskich

Na początku należy wspomnieć, że ten kwiat wcale nie należy do rodzaju aster, lecz do rodzaju gwiazdosz, a jego prawidłowa nazwa to gwiazdosz chiński. Niemniej przyjęła się nazwa aster chiński. Jest to roślina jednoroczna o niezwykle dekoracyjnych kwiatach.

Aster chiński jest dość wymagający w uprawie. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków, będzie słabo kwitnąć i często chorować. Szczególnie narażony jest na choroby grzybowe, takie jak mączniaki, plamistości i fuzarioza, a także wirusowe. Jeśli jednak roślina dostanie od nas to, czego potrzebuje, odwdzięczy się pięknymi kwiatami kwitnącymi przez całe lato. Kwiaty dostępne są w kolorach: białym, czerwonym, fioletowym, łososiowym, kremowym, niebieskim, pomarańczowym, różowym i żółtym.

Przede wszystkim astry chińskie lubią ciepłe, osłonięte i słoneczne stanowiska uprawy. Należy zadbać o żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę. Trzeba pamiętać o systematycznym nawożeniu roślin, głównie nawozami mineralnymi lub kompostem (astry chińskie źle znoszą obornik). Astry chińskie w kolejnych latach nie powinny być sadzone na tym samym stanowisku, gdyż z uwagi na swoją podatność na choroby, łatwo mogą paść ofiarą patogenów bytujących w glebie.

Najczęściej uprawiane są z rozsady lub siewu wprost do gruntu. Nasiona wysiewamy już w kwietniu, wprost do gruntu. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Nadają się również na kwiaty cięte, ponieważ w wazonie długo utrzymują swoją świeżość (nawet przez dwa tygodnie). Roślina pięknie prezentuje się w ogrodach urządzonych w stylu japońskim i wiejskim.