Czym zajmują się szkółki drzew?

Szkółki drzew - dlaczego kupować w nich rośliny? | POLAN

Szkółka drzew

Rośliny są nam niezbędne do życia, ale oprócz kluczowych funkcji zapewniających nam funkcjonowanie na tej planecie stanowią też istotny element dekoracyjny naszych przydomowych ogrodów, miejskich skwerów czy parków. To dzięki nim powietrze jest czystsze, a nasze samopoczucie zdecydowanie lepsze. Szczególne znaczenie odgrywają drzewa. Obecnie sadzonki drzew można kupić w wielu punktach sprzedaży, w tym przede wszystkim różnorodnych marketach czy sklepach ogrodniczych. Niestety w tego typu miejscach rośliny nie zawsze mają zapewnione optymalne warunki przechowywania, przez co często trafiają w ręce klientów w niezbyt dobrej kondycji. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że zakupione rośliny będą zadbane, a dodatkowo uzyskamy profesjonalną pomoc, najlepiej zdecydować się na zakupy w szkółce drzew.

 

Specyfika szkółek drzew

Szkółka drzew to obszar gruntu, na którym produkuje się materiał sadzeniowy, a więc siewki i sadzonki drzew i krzewów, a bardzo często również kwiatów czy innych roślin. Warto przy tym pamiętać o tym, że szkółka drzew, która specjalizuje się przede wszystkim w drzewach ozdobnych czy owocowych, nie jest tym samym co szkółka leśna, gdzie produkuje się materiał sadzeniowy do odnowień i zalesień.

Rośliny w szkółkach drzew mają zapewnione optymalne warunki do rozwoju. Zajmują się nimi fachowcy z doświadczeniem, którzy doskonale znają potrzeby oraz specyfikę pielęgnacji konkretnych gatunków. Można więc mieć pewność, że zakupione drzewa nie są zagrożone chorobami, które mogłyby mieć wpływ na ich przyszły wzrost.

W szkółkach drzew można liczyć na znacznie bardziej urozmaiconą ofertę niż w standardowych sklepach ogrodniczych. To właśnie tutaj zaopatrują się nie tylko klienci indywidualni, którzy poszukują konkretnych gatunków drzew ozdobnych czy owocowych, ale również firmy specjalizujące się w aranżacji ogrodów. Bardzo często można tutaj znaleźć również ciekawe i rzadko spotykane okazy roślin, które pozwolą na stworzenie nietypowej aranżacji w ogrodzie.

Rośliny ze szkółek poddawane są tzw. szkółkowaniu, czyli kilkukrotnemu przesadzaniu. W ten sposób wytwarzają one odpowiedni system korzeniowy, co pozwala im na łatwiejsze przyjęcie się w nowym miejscu.