Jak działają nawozy dolistne?

Zasady działania oraz skuteczność nawozów dolistnych

nawozy

Dolistna aplikacja nawozów cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród rolników, ale także właścicieli roślin domowych. Nawozy roślinne, które są aplikowane bezpośrednio na liście, mogą być uzupełnieniem nawożenia glebowego. Jest ono korzystne zwłaszcza w momencie, gdy stan gleby jest pogorszony, a przenikanie nawozów do korzeni znacznie obniżone i utrudnione.

Różnorodność ofert – jak wybrać najlepszą?

Nawozy płynne, przeznaczone do nawożenia dolistnego, mają na celu szybkie uzupełnienie składników odżywczych roślin. Jak już było wspomniane, mają one być ratunkiem, w momencie pogorszenia stanu gleby. Należy pamiętać, że skuteczność nawozów dolistnych zależy od ich składu i jakości. Dlatego też, decydując się na zakup nawozów, warto sięgnąć po sprawdzone marki, które gwarantują określone standardy i odpowiednią ilość cennych pierwiastków. Na rynku, występuje wiele nawozów, których stężenie pierwiastkowe jest bardzo niskie. W takich sytuacjach nie spełniają one swojej funkcji. Tanie nawozy nie zadziałają na rośliny i będą tylko niepotrzebnym wydatkiem, nieprzynoszącymi żadnych korzyści.

Pomoc w nawożeniu glebowym

Samodzielne nawożenie roślin przy pomocy nawozów dolistnych jest niewystarczające. Nawozy tego typu mogą być jedynie pomocą i uzupełnieniem nawożenia systemowego. Działają szybko, ale jest wiele pierwiastków, których nie jest się w stanie dostarczyć roślinie w taki sposób. Nawozy dolistne są narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy inne warunki atmosferyczne. Powierzchnia liścia może nie zdążyć pobrać odpowiednich składników, przed niekontrolowanym usunięciem nawozu.