Petunia – sadzenie i uprawa

Sklep z nasionami kwiatów online: Petunia - sadzenie i uprawa

Petunia

Petunia, roślina uprawiana na balkonach i tarasach, zachwyca bujnymi, kolorowymi kwiatami. Aby w pełni cieszyć się urokiem petunii, trzeba poświęcić jej nieco uwagi, ale przy odrobinie zaangażowania efekty z całą pewnością zaskoczą każdego ogrodnika.

Sadzenie petunii: nasiona czy sadzonki?

Decydując się na uprawę petunii, można zdecydować się na zakup nasion lub gotowych sadzonek w doniczkach. Uprawa z sadzonek tylko z pozoru jest łatwiejsza. W przypadku tego rozwiązania trzeba dołożyć wszelkich starań, aby sadzonki nie były zainfekowane żadnymi wirusami. Dlatego też zakupu należy dokonywać tylko w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Zakażona roślina będzie kwitnąć słabo i szybciej ulegnie deformacji.

Bezpieczniejszy jest zakup nasion petunii, np. w sklepie z nasionami kwiatów online POLAN. Pozyskanie kwiatów z nasion jest trudniejsze, ale może być bardziej satysfakcjonujące.

Uprawa petunii

Petunia będzie najlepiej rozwijać się na słonecznych stanowiskach, ale poradzi sobie również w półcieniu. Stanowisko powinno być osłonięte przed deszczem, który może zniszczyć delikatne kwiaty. Petunię na balkon lub taras przenosimy dopiero po przymrozkach, zwykle w połowie maja. Tej rośliny nie powinniśmy narażać na ujemne temperatury, które mogą przyczynić się do jej zamierania.

Petunia będzie dobrze rozwijać się na uniwersalnym podłożu do kwiatów balkonowych, ponieważ pod tym względem nie ma szczególnych wymagań. Preferuje glebę o lekko kwaśnym odczynie.

Kwitnienie petunii przypada od maja do pierwszych przymrozków. Aby roślina lepiej się zakorzeniła, należy uszczykiwać pędy, a dla lepszego kwitnienia warto regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Bardzo ważne jest również systematyczne i dość obfite podlewanie. Chociaż roślina wykazuje wytrzymałość na suszę, to jednak w najbardziej słoneczne dni należy nawadniać ją nawet dwa razy dziennie.

Jeśli podczas uprawy petunii pojawiają się zżółknięte pędy i wierzchołki, należy sięgnąć po nawozy z żelazem, ponieważ te objawy wskazują na niedobory tego pierwiastka. Kolejnym często pojawiającym się problemem w przypadku petunii są mszyce i choroby grzybowe, które najczęściej atakują rośliny rozwijające się w zbyt zacienionych i chłodnych miejscach.