Jak pielęgnować drzewka owocowe? Porady i sugestie

Porady i sugestie dotyczące pielęgnacji drzewek owocowych

drzewko owocowe

Drzewka owocowe posadzone na terenie posesji, takie jak jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, grusze, morele oraz brzoskwinie, pozwolą cieszyć się smakiem owoców z własnego ogródka, a także stanowić będą prawdziwą ozdobę terenu. Zapewnią cień w upalne i lato i zachwycą pięknem kwiatów.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych na drzewkach owocowych, należą:

  • regularne przycinanie,
  • nawożenie,
  • podlewanie,
  • zapewnienie ochrony przed szkodnikami,
  • bielenie pni.

Sprawdź, jak zadbać o drzewka owocowe.

Jak często należy przycinać drzewka owocowe?

Prawidłowy rozwój oraz owocowanie drzewek owocowych zapewni ich regularne przycinanie, trzy razy do roku: na przełomie lutego i marca, po okresie kwitnienia oraz w sierpniu. Przycinając gałęzie prześwietlisz koronę drzewa, zapewniając lepszy dostęp światła i zmniejszając wilgotność, co z kolei sprawi, że na drzewie nie pojawią się szkodliwe grzyby. Owoce będą większe i dorodniejsze, a tym samym smaczniejsze i bardziej soczyste.

Jakimi środkami nawozić drzewa owocowe?

Kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są podlewanie i nawożenie. Drzewka owocowe podlewa się rzadziej, ale bardzo obficie. Do nawożenia natomiast doskonale posłużą kompost oraz specjalny nawóz do drzew owocowych, bogaty w potas i fosfor. Oba te pierwiastki przyczynią się do właściwego owocowania drzewka. Nawóz  rozsyp wokół drzewa i wymieszaj z glebą. Możesz także wykopać otwory i wsypać do nich pożywkę dla drzewek, które znajdziesz w naszej szkółce drzewek owocowych.

Jak ochronić drzewka owocowe przed szkodnikami?

Jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, grusze, morele oraz brzoskwinie to drzewka szczególnie wrażliwe na choroby, dlatego należy zadbać o ochronę przed szkodnikami. W tym celu zapewnij drzewkom dobre naświetlenie, a w trackie uprawy nie stosuj chemii oraz oprysków – przed szkodnikami drzewka naturalne doskonale ochronią sprawdzone sposoby. Regularnie wycinaj porażone części roślin, wygrabiaj opadłe liście i postaraj się, aby twój ogród stał się miejscem bytowania wielu gatunków ptactwa, żywiącego się właśnie insektami i szkodnikami. Doskonałym środkiem ochronnym drzewek owocowych jest także wyciąg z pokrzywy.

Dlaczego warto bielić pnie drzewek owocowych?

Decydując się na uprawę w swoim ogrodzie drzewek owocowych, nie możesz zapomnieć o konieczności bielenia ich pni, które przeprowadza się w połowie stycznia. Dzięki bieleniu pni na drzewie nie powstaną rany zgorzelinowe, pojawiające się na skutek odstawania kory od drzewa, a następnie jej pękania. Dzieje się tak w czasie przedwiośnia, kiedy pień nagrzewa się w ciągu dnia i pobudza do życia tkanki. Tkanki pod korą jednak obumierają, gdy w nocy temperatura spada poniżej zera i w efekcie kora odpada od pnia.

Dzięki prawidłowej pielęgnacji drzewek owocowych będziesz cieszyć się smacznymi i dorodnymi plonami. Warto zatem zatroszczyć się o rosnące w ogrodzie jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, grusze, morele lub brzoskwinie.