Jak pielęgnować warzywa uprawiane w domu?

Sklep internetowy z nasionami warzyw: Jak pielęgnować warzywa

sadzonki

Warzywa uprawiane w doniczkach we własnym domu mogą być również smaczne jak z ogrodu czy z pobliskiego warzywniaka. Bardzo często przewyższają smakiem i aromatem jarzyny dostępne w supermarketach. Jakość i wielkość plonów zależy jednak od prawidłowej, regularnej pielęgnacji warzyw uprawianych w domu w doniczkach.

Właściwa pielęgnacja warzyw uprawianych w doniczkach

O warzywa uprawiane w doniczkach należy dbać regularnie. Pamiętajmy, że ilość ziemi w doniczce jest niewielka, więc warzywa mogą być narażone na niedobór składników pokarmowych. Narażone są również na nadmierne przesuszenie. Trzeba więc pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin, w upalne dni nawet codziennie. Z drugiej strony jednak nie powinniśmy również przesadzać. Nie można dopuścić do sytuacji, w której rośliny „stoją” w wodzie. Do podlewania najlepiej przygotowywać wodę, która wcześniej odstała jakiś czas, najlepiej przez jeden dzień. Przydaje się do tego wiaderko lub dodatkowa konewka. Przez ten czas odparuje nadmiar chloru i nabierze temperatury otoczenia, przez co unikniemy często popełnionego błędu, czyli podlewania warzyw zbyt chłodną wodą.

Bardzo ważne jest również stosowne nawożenie warzyw w doniczkach. Najlepiej nadają się do tego nawozy w płynie. Można je stosować raz w tygodniu po uprzednim rozcieńczeniu w wodzie. Następnie należy podlać roztworem rośliny. Często wybierane są nawozy mineralne przeznaczone dla warzyw, chociaż znacznie lepiej postawić na naturalne, ekologiczne nawozy naturalne. Stosując nawozy, należy jednak zwracać szczególną uwagę na dawkowanie (szczególnie w przypadku nawozów mineralnych). Najczęściej informacje o odpowiednim dawkowaniu podane są przez producenta na opakowaniu nawozu.

Niestety warzywa w doniczkach, podobnie jak te ogrodowe, również narażone są na choroby i szkodniki. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele oprysków, ale nie wszystkie będą nadawać się do zastosowania w przypadku roślin domowych. Warzywa domowe powinny być opryskiwane wyłącznie preparatami naturalnymi, nietoksycznymi dla człowieka. Ekologiczne środki ochrony roślin są coraz częściej dostępne w większości sklepów, więc nie powinniśmy mieć problemu z ich zakupem, a są zdecydowanie bardziej bezpieczne, a jednocześnie skuteczne. Ważna jest regularna kontrola roślin pod kątem chodów i szkodników. Należy je doglądać regularnie, a gdy pojawią się niepokojące problemy, trzeba usunąć fragment roślin lub całe rośliny z objawami choroby, by nie zaraziły infekcją innych warzyw w doniczkach.

Sadzenie roślin w doniczkach może być przyjemne i pożyteczne. Jeśli chciałbyś spróbować sam wyhodować warzywa, sprawdź, co ma ci do zaoferowania sklep internetowy z nasionami warzyw Polan.