Jak sadzić i pielęgnować cukinię w przydomowym ogrodzie?

Sklep internetowy z nasionami warzyw: Sadzenie cukinii

Sadzenie cukinii

Cukinia to popularne warzywo, z którego można przygotowywać mnóstwo różnorodnych potraw. Obecnie w sklepach bez problemu jesteśmy w stanie kupić to warzywo, ale posadzone w ogródku z pewnością będzie o wiele smaczniejsze i zdrowsze. Warto przy tym dodać, że posadzona cukinia jest również dekoracyjną rośliną, więc ciekawie urozmaici przydomową przestrzeń.

W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób sadzić, a następnie pielęgnować cukinię. Bez problemu można ją kupić w sklepach internetowych z nasionami warzyw.

Cukinia – sadzenie i pielęgnacja

Cukinia to odmiana dyni. Nie należy do warzyw najłatwiejszych w uprawie, jednak spełniając odpowiednie warunki i dbając o właściwą pielęgnację można z powodzeniem doczekać się obfitych plonów. Chociaż cukinia dostępna jest w wielu odmianach, w polskich warunkach najlepiej sprawdzą się gatunki o wysokiej odporności na zimno, czyli m.in. Astra, Soraya i Nimba.

Planując uprawę cukinii należy pamiętać, że jest to warzywo, które uwielbia słońce, więc należy przygotować dla niego dobrze nasłonecznione miejsce. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe. Cukinia lubi dużą ilość wilgoci, ale gleba nie powinna być też nazbyt mokra, ponieważ takie warunki mogą doprowadzić do gnicia owoców cukinii. Przygotowując glebę, należy nawieźć miejsce posadzenia kompostem, torfem, a także nieco przetrzepać piaskiem. Konieczne jest też dokładne odchwaszczenie podłoża. Warto pamiętać, że cukinia potrzebuje nieco wolnej przestrzeni do rozwoju, głównie z powodu rozłożystych liści. W standardowych przydomowych ogrodach zwykle wystarczają 2-3 krzaczki cukinii, a i tak otrzymamy dużo urodzajnych owoców. Oczywiście najsmaczniejsze są młode, małe cukinie. Większe warzywa również są smaczne, jednak mogą być nieco problematyczne w przygotowaniu. Nadają się do przygotowywania rozmaitych potraw, a także wędzenia, duszenia, marynowania itd.

Nasiona cukinii można wysiewać już od kwietnia do doniczek na rozsadę, natomiast w miejscu docelowym sadzimy ją dopiero po ustąpieniu wszystkich przymrozków. Od drugiej połowy maja nasiona mogą być siane bezpośrednio do gruntu.