Jak sadzić i uprawiać warzywa w doniczkach?

Sklep z nasionami warzyw online: Jak sadzić warzywa w doniczkach

młode rośliny

Coraz więcej osób decyduje się na sadzenie warzyw w doniczkach we własnym mieszkaniu. Nie ma nic lepszego, niż własne cukinie, soczyste pomidory lub pietruszka, po którą można sięgnąć w każdej chwili. Jeśli planujesz uprawę warzyw w domu, powinieneś pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

O czym pamiętać, sadząc warzywa w doniczkach?

W doniczkach sadzimy rośliny z rozsady. Rozsady warzyw można kupić gotowe lub zdecydować się na samodzielną uprawę warzyw z rozsady, wysiewając wcześniej nasiona do mniejszych doniczek i pojemników na balkonie lub parapetach okiennych. Sklep z nasionami warzyw online Polan można znaleźć nasiona większości warzyw, które można uprawiać w domu. Należy pamiętać jednak, że na parapetach mogą być ustawione doniczki z nasionami ciepłolubnymi, np. papryką czy pomidorami. Na balkony wystawiamy je dopiero w drugiej połowie maja.

Podczas sadzenia warzyw w doniczkach należy postępować podobnie jak w przypadku innych roślin doniczkowych. Na dno doniczki wykładamy grys, żwirek lub keramzyt, dzięki czemu zrobimy dobry drenaż i warzywa nie będą gnić z nadmiaru wody. Koniecznie należy zrobić też otwory w dnie doniczki, aby zapewnić wodzie swobodny odpływ.

Doniczka powinna być wypełniona ziemią uprawną, która jest żyzna, bogata w składniki pokarmowe i cechuje się pH zbliżonym do obojętnego. Gdy doniczka wraz z ziemią jest już odpowiednio przygotowana, można przystąpić do sadzenia roślin. Pamiętajmy jednak, by w jednej doniczce nie sadzić zbyt dużej ilości roślin, ponieważ do właściwego rozwoju i bogatych plonów potrzebują sporo przestrzeni.

Duże znaczenie ma również wielkość doniczki. Nie może być ona zbyt mała. W przypadku pomidorów powinna mieć średnicę ok. 25-40 cm, a głębokość ok. 20 cm. Sałatę i szczypiorek najlepiej posadzić w skrzynce balkonowej. Dobrym sposobem na sadzenie warzyw w doniczkach jest posadzenie sadzonek bezpośrednio w plastikowym worku z ziemią. To rozwiązanie można zastosować np. w przypadku sałat. Zwykły worek z ziemią przywieziony ze sklepu nacinamy nożykiem, by stworzyć małe otwory, a następnie wsadzamy w nie rozsadę sałaty. Otwory nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie. Dno worka trzeba nakłuć w kilku miejscach, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Plastikowy worek świetnie się nagrzewa, przez co zapewnia optymalne ciepło korzeniom, przyspieszając wzrost rośliny.