Jak stosować nawożenie dolistne?

Nawozy dolistne w sklepie internetowym: Nawożenie dolistne

nawożenie dolistne

Nawożenie dolistne to jeden z podstawowych zabiegów, który przeprowadzany jest w ramach ochrony roślin oraz ich pielęgnacji. Stosowanie odpowiednich nawozów jest ważne w przypadku praktycznie każdego rodzaju roślinności uprawianej na polach uprawnych, w przydomowych ogrodach, a nawet doniczkach. W ten sposób dostarczamy roślinom składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także zapobiegamy występowaniu chorób. Dostępne w sklepach stacjonarnych i sklepach internetowych nawozy dolistne mogą być stosowane jako alternatywa lub uzupełnienie nawożenia doglebowego.

Specyfika nawożenia dolistnego

Rośliny większość składników odżywczych pobierają przez glebę, stąd też najczęściej w nawożeniu wykorzystywane są nawozy doglebowe w postaci płynnej, granulowanej, stałej itd. Niekiedy jednak znacznie lepszą opcją jest nawożenie dolistne. W ten sposób rośliny pobierają składniki odżywcze przez liście. Ta metoda okazuje się szczególnie efektywna w sytuacjach, gdy rośliny są osłabione lub przez dłuższy czas były pozbawione dostępu do składników odżywczych.

Za sprawą nawożenia dolistnego można skutecznie przeciwdziałać różnorodnym chorobom, które wynikają z niedoborów pokarmowych. W ten sposób można stosunkowo szybko dostarczyć roślinie wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów. W ten sposób często nawożone są np. storczyki, ponieważ ich liście są bardzo dobrze przystosowane do takiego sposobu pobierania składników odżywczych.

Jak skutecznie nawozić dolistnie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku nawożenia dolistnego zwykle należy stosować znacznie mniej nawozu niż przy nawożeniu doglebowym. Aby w żaden sposób nie przekroczyć dawek (ani też nie użyć zbyt małej ilości nawozu), niezbędne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle w informacji producenta znajdują się szczegółowe zalecenia dotyczące dawkowania oraz sposobu podawania nawozu.

Przed nawożeniem należy dokładnie rozpuścić nawóz w wodzie, aby poszczególne składniki mogły skutecznie dotrzeć do każdej części rośliny. Nawożenie należy wykonywać z zastosowaniem opryskiwacza lub odpowiedniego akcesorium, które będzie wytwarzać drobną mgiełkę, osiadającą następnie na liściach (nawóz nie powinien spływać). Nie należy nawożenia wykonywać w nazbyt słoneczny dzień, gdyż może dojść do poparzenia liści.