Trawa gazonowa, czyli jak stworzyć idealny trawnik w ogrodzie

Trawa gazonowa w sklepie internetowym: Idealny trawnik

Trawa gazonowa

Trawnik to najważniejszy element każdego ogrodu, który spełnia przede wszystkim funkcje ozdobne. Co więcej, tworzy przestrzeń, która może być wykorzystana do rekreacji i odpoczynku. Aby jednak nasz przydomowy trawnik dobrze się prezentował, należy zadbać nie tylko o odpowiedni dobór trawy, ale również późniejszą pielęgnację.

Idealny trawnik w twoim ogrodzie

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu, tworząc doskonałe podłoże dla innych roślin występujących na przydomowym terenie. Odpowiednio założony i pielęgnowany trawnik powinien wyróżniać się zwartą i równą darnią o delikatnych liściach. Jednocześnie należy zadbać o to, aby trawa wytrzymała na deptanie, trwała, a także odporna na choroby. Trawnik w ogrodzie powinien również równomiernie i powoli odrastać po skoszeniu.

Obszary przydomowej zieleni, czyli również trawniki, sprzyjają również oczyszczaniu powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym spalin, metali ciężkich, kurzu oraz pyłu. Trawa dobrze akumuluje energię słoneczną, zmniejszając ilość dwutlenku węgla i dotleniając powietrze atmosferyczne. Co więcej, może również spełniać funkcje ochronne w przypadku gleb szczególnie narażonych na erozję wodną i powietrzną.

Jak się zatem okazuje, przed naszym trawnikiem stoi wiele zadań do wykonania. Warto więc poświęcić mu nieco czasu, aby zapewnić mu idealne warunki do rozwoju.

Wybór odpowiedniej mieszanki gazonowej

Aby cieszyć się widokiem pięknego, puszystego trawnika przed domem, przede wszystkim należy wybrać odpowiednią mieszankę gazonową, czyli trawnikową. Można nabyć trawę gazonową w sklepie internetowym nasiona.pl, gdzie dodatkowo dostępne są również m.in. nasiona kwiatów ogrodowych oraz warzyw i ziół.

Wybierając trawę gazonową, należy zwrócić uwagę na to, czy mieszanka zawiera odmiany trawnikowe, a nie pastewne. Trawy pastewne zwykle dają zbyt duże przyrosty zielonej masy, mają mniejsze ulistnienie i nie tworzą zwartej darni. Na przydomowy trawnik znacznie lepiej nadają się typowe odmiany trawnikowe, które pozwolą nam łatwiej i szybciej uzyskać zwarty, miękki trawnik.

Najbezpieczniej jest robić zakupy w renomowanych sklepach ogrodniczych. Dzięki temu będziemy mieć pewność wysokiej jakości nasion oraz odpowiednich proporcji w mieszankach.

Trawa uniwersalna

Trawa uniwersalna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trawnik pełni funkcję użytkową, a co za tym idzie, jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Można ją wysiewać zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i zacienionych niezależnie od rodzaju gleby, jaka na nich występuje. Z powodzeniem może służyć również do uzupełniania braków we wcześniej stworzonych trawnikach. Co ważne tego rodzaju trawy nie wymagają nadmiernej pielęgnacji.
W ofercie naszego sklepu internetowego posiadamy konkretne rodzaje traw uniwersalnych tj. kostrzewa czerwona czy życica trwała, jak i mieszanki różnych gatunków traw. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkie tempo wzrostu oraz podwyższona odporność na uszkodzenia. To sprawia, że powstałą murawę można bez obaw poddawać nawet intensywnej eksploatacji. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy w domu są dzieci, które lubią się bawić na trawie w przydomowym ogrodzie.
Warto również dodać, że oferowane trawy uniwersalne dostosowane są również do zmiennych warunków atmosferycznych, o które w naszej szerokości geograficznej nietrudno. Z powodzeniem zniosą więc zarówno upały, jak i niskie temperatury.

Jak wybrać trawę uniwersalną?

  • wybierz rodzaj trawy uniwersalnej, jaki chcesz zakupić,
  • wybierz odpowiednie do powierzchni trawnika opakowanie trawy,
  • określ dopuszczalny dla Ciebie pułap cenowy,
  • dokonaj zakupu.

Trawa sportowa

Trawa sportowa znajduje zastosowanie w miejscach, które narażone są na deptanie oraz rozrywanie związane z uprawianiem różnorodnych sportów. Trawnik sportowy sprawdzi się więc zarówno na boiskach, jak i w innych miejscach narażonych na podwyższoną eksploatację. Dodatkowo trawa boiskowa ma zdolność błyskawicznej regeneracji po skoszeniu. Powstała darń jest gęsta, odporna na wypadanie kępek a co za tym idzie pozbawiona pustych połaci Trawa sportowa to najczęściej mieszanka wytrzymałych gatunków traw np. życicy trwałej i wiechliny łąkowej, które wymagają regularnego podlewania.

Gdzie sprawdzi się trawa sportowa?

  • boiska sportowe,
  • tereny rekreacyjne i trawniki wokół domu,
  • place zabaw,
  • parki.