Właściwości trawy sportowej

Cechy charakterystyczne mieszanki nasion trawy sportowej

Cechy charakterystyczne

Choć wybór odpowiedniej trawy do ogrodu może wydawać się z pozoru prosty, wśród wielu mieszanek, które są obecnie oferowane, niełatwo znaleźć tę, która spełni wszystkie stawiane przed nią wymagania. Coraz częściej trawa jest silnie eksploatowana — przez bawiące się dzieci, jak i uprawiających sport dorosłych. Nie każdy trawnik, przy intensywnym użytkowaniu, może zachować nienaganny wygląd. 

Odporne mieszanki nasion — trawa sportowa

Trawa sportowa kojarzy się przede wszystkim z murawą boiska do piłki nożnej — jest tam wykorzystana, jednak to nie jedyne jej zastosowanie. Ze względu na swoje charakterystyczne właściwości, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trawnik jest narażony na częste deptanie, ponieważ trawa ta jest bardzo wytrzymała. Można na niej grać w piłkę, bawić się czy biegać, a ona i tak zachowa swój wygląd i nie przerzedzi się. Jednak, wybierając ten rodzaj mieszanki, należy liczyć się z tym, że wymaga ona systematycznej pielęgnacji — należy ją często oraz nisko kosić, a także, intensywnie podlewać. W składzie tej mieszanki znajdują się najczęściej: 

  • życica trwała, nazywana również rajgrasem angielskim — posiadająca zdolność bardzo szybkiego odrastania,
  • wiechlina łąkowa — odporna na niskie temperatury, 
  • kostrzewa czerwona — niewymagająca, odporna na deptanie, niekorzystne warunki termiczne oraz suszę. 

Wybierając ten rodzaj trawy, warto również zadbać o nią, systematycznie stosując profesjonalne nawozy. Zagwarantuje to, że trawa będzie dobrze wyglądać o każdej porze roku, bez względu na temperaturę czy pogodę. Odpowiednio pielęgnowana trawa sportowa w ogrodzie pozwoli na organizowanie na niej pikników, grilla, a nawet, rozbijanie namiotów czy stworzenie domowego boiska do piłki nożnej, czy siatkówki.