Co to znaczy, że trawa jest uniwersalna? 

Czym charakteryzuje się popularna trawa uniwersalna?

uniwersalna trawa

Jeżeli chcemy założyć trawnik w ogrodzie, najpierw musimy zdecydować się na konkretną mieszankę nasion traw przeznaczonych do tego celu. W sklepach ogrodniczych możemy odnaleźć różne mieszanki, które mają różne właściwości, przeznaczenie, a także różne ceny. Jedną z najpopularniejszych mieszanek jest trawa uniwersalna. Nazwa brzmi zachęcająco, jednak czym tak naprawdę charakteryzują się nasiona takich traw? Czy nadają się do każdego ogrodu? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego rodzaj trawy ma znaczenie?

Rodzaj sianej trawy powinien być zawsze jak najlepiej dopasowany do charakterystyki miejsca przeznaczonego pod trawnik. Zastanówmy się najpierw ile osób i jak intensywnie użytkuje to miejsce. Różne mieszanki dostępne w naszym sklepie pozwolą na optymalne dostosowanie typu trawy do konkretnego miejsca, w którym ma rosnąć. Zakładając trawnik, chcemy, aby rósł bujnie, był gęsty i wytrzymały. Stopień jego wytrzymałości powinien być dostosowany do natężenia ruchu w danym miejscu i specyfiki jego eksploatacji. Inny trawnik będzie dobry w miejscach typowo dekoracyjnych, inny na powierzchniach, po których często biegają dzieci czy zwierzęta. Jeżeli chcemy zasiać trawę na boisku, powinniśmy wybrać inną mieszankę traw niż na trawnik ozdobny, po którym chodzi niewiele osób. Od typu trawy zależy, czy trawa będzie umieć sprostać panującym w danym miejscu warunkom, a więc czy będzie się dobrze prezentować i bezproblemowo rosnąć.

W większości mieszanek nasion traw możemy odnaleźć kilka najpopularniejszych gatunków. Są to: rajgras angielski, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza i mietlica pospolita. W różnych rodzajach mieszanek występują one w zmiennych proporcjach, dzięki czemu poszczególne typy trawników mają różne właściwości. Mieszanki składają się zawsze przynajmniej z trzech wybranych gatunków traw, dzięki czemu murawa prezentuje się dobrze. Poszczególne mieszanki traw są specjalnie komponowane pod kątem istniejących w docelowym miejscu warunków. Dzięki temu możemy optymalnie dobrać rodzaj trawy do swoich potrzeb.

Do jakich miejsc przeznaczona jest trawa uniwersalna?

Trawa uniwersalna jest przeznaczona do zakładania trawników w miejscach, które są często eksploatowane, ponieważ jest odporna na deptanie. W składzie mieszanek traw tego typu znajdują się różne gatunki traw dekoracyjnych oraz tych, które są odporne na intensywne użytkowanie. Można ją spokojnie zasiać nawet w miejscach, gdzie gleba jest sucha i słabej jakości, gdyż wchodząca w ich skład kostrzewa i rajgras charakteryzują się stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniem na wodę. Nasiona trawy uniwersalnej sprawdzą się więc na działce, jako trawa dekoracyjna, murawa tarasowa czy balkonowa. Trawa uniwersalna łączy w sobie właściwości trawników użytkowych i ozdobnych. Taka trawa jest bardzo ładna i równocześnie wytrzymała.